Tank Terminali

Ülkemiz sanayi kuruluşlarına hammadde olarak gelen sıvı kimyasalların özen ve güvenle boşaltılarak korunmasının ve dağıtımının yapılması büyük önem taşır.

Ege Gübre Sanayi A.Ş. büyük titizlik gerektiren bu işlevi 1992 yılından beri ciddiyetle yerine getirmektedir. Özellikle Ege Bölgesinde faaliyet gösteren yegane Özel Gümrük Antreposu olarak çalışan Ege Gübre Terminali, her zaman, güven duyarak çalışabileceğiniz deponuzdur.

Ege Denizi Aliağa, Nemrut Körfezinde kurulu bulunan Terminal Tesisleri denize 200 m cepheli olup arazisi Ege Gübre Sanayi A.Ş. mülkiyetindedir.

Terminalde, tank grupları, iskele, dolum tesisleri, kalite kontrol laboratuarı yer almaktadır. Kimyasal sıvı maddelerin depolanması için mevcut bulunan tank grupları, günümüz teknolojisine uygun olarak geliştirilmiş mekanik yapı ve donanıma sahiptir. Tank gruplarından, kara ve deniz tankerlerine dolum ve boşaltım emniyetli bir şekilde ve süratle yapılabilmektedir.

Ege Gübre Terminalinde kapasiteleri 100 m3'den 2650 m3'e değişen çeşitli özelliklerde 23 ayrı tank bulunmaktadır. Tankların dolum kapasiteleri 19290 m3 olup çeşitli sıvı kimyevi maddenin depolanması mümkündür.

Donanımı özel olarak yapılmış 1500 m3 dolum kapasiteli tank grubu ısıtma sistemi haizdir. Yangına karşı otomatik sistemi mevcut tüm tanklar statik elektriğe karşı önlemlidir.

Kimyasallar, iskeleden 350 metre uzunlukta her biri 6'lik beş farklı boru hattından (bir hat paslanmaz çelik boru) tanklara aktarılmaktadırlar.